Co dělat, když někdo blízký pije/ bere

V následujícím textu vám předkládám nejčastější rady/ doporučení, co dělat a nedělat, když už má někdo blízký problémy s alkoholem, drogami, gamblingem nebo jinými závislostmi. Žádné z těchto doporučení neplatí absolutně a v poradenství pro blízké hledáme jejich nejlepší podobu pro konkrétního člověka, konkrétní rodinu a současnou situaci. Takovéto rady obvykle samy o sobě velkou změnu nepřinesou, jednak protože jsou sice principiálně jednoduché, ale dělat je může být velice náročné. A dalším zádrhel spočívá jejich načasování. V různých fázích léčby závislostí jsou potřeba dělat jiné věci nebo odlišným způsobem.
Zaměřte se na svoje starosti / obavy ohledně pití/ hraní/ užívání látek.
Nezapomeňte používat "Já-prohlášení", která vyjadřují vaše pocity a obavy a způsob, jakým jste ovlivněni užíváním alkoholu vaším blízkým. Můžete říci: "Mám obavy ohledně tvého pití alkoholu. Všimla jsem si, že mám čím dál větší strach, když se vracíš domů pozdě v noci a já nevím, kde jsi byl."
Vysvětlete, že se bojíte o zdraví svého blízkého. Doporučujeme, abyste svému blízkému upřímně vyjádřili své pocity slovy jako: "Obávám se, že tolik pití každý den poškozuje tvoje zdraví. Všimla jsem si, že o víkendech celý den spíš."
Respektujte jejich hranice/ autonomii
Dbejte na to, abyste nepřekračovali jejich osobní hranice a nevnucovali jim své rady nebo řešení, která nechtějí. Buďte trpěliví a ukažte jim, že jste ochotni naslouchat. Respektujte jejich dobrá i špatná rozhodnutí, dovolte jim prožít jejich důsledky naplno, jinak nikdy nedospějí/ nezískají zodpovědnost.
Buďte empatický
Snažte se pochopit, co prožívají, aniž byste je soudili. Závislost může být důsledkem komplexních problémů, a proto může být důležité, abyste pochopili jejich perspektivu. Empatické pochopení neznamená schválení zneužívání alkoholu, drog nebo jiných závislostních aktivit.
Nabídněte podporu,
ale nechytněte se do role zachránce/ spasitele: Nemůžete zachránit druhé před nimi samotnými, ale můžete jim nabídnout podporu a povzbudit je, aby vyhledali odbornou pomoc, pokud je to potřeba. Účinná pomoc vychází z lásky ne ze strachu o blízkého.
Osvoboďte se od pocitů viny
a převezměte jen svůj dílek odpovědnosti: Někteří lidé se mohou cítit vinu za závislost svého dítěte. Závislost je výsledkem vícero faktorů (biologické, vlastní psychické, rodinné, společenské, kulturní a stres). Dokonalé rodičovství bez chyb také neexistuje. Jednání pod pocity viny vede k novým chybám.
Sdílejte své pocity
Pokud jste rozrušeni nebo znepokojeni závislostí svého dospělého dítěte, nebojte se to sdělit. Avšak buďte citliví a vyjadřujte své pocity s láskou.
Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud se cítíte ztracení nebo si nejste jisti, jak komunikovat se závislým, může být pro vás užitečné vyhledat podporu od odborníka, např. psychologa nebo adiktologa. Tito profesionálové vám mohou poskytnout rady a strategie, jak se s touto situací vypořádat. Nápomocné jsou i podpůrné skupiny pro rodiče a další blízké uživatelů návykových látek.
Takovou podporu nabízíme bezplatně v Poradně pro rodinu Sananimu. https://www.sananim.cz/sluzby-a-zarizeni/ppr/
Udržujte zdravé hranice
Nastavení a udržování zdravých hranic je klíčové pro úspěšné zvládnutí obtíží s návykovými látkami. Když nastavujete hranice, stanovujete základní pravidla pro sebe i pro svého blízkého. Základní pravidla dávají vědět, co budete a nebudete akceptovat. Když tato očekávání dodržíte, váš blízký se stane víc zodpovědným za své činy a jejich důsledky. To mu pomůže mnohem dříve čelit realitě a vyhledat pomoc. V konečném důsledku jsou však hranice určeny vám. Musíte se rozhodnout říci "ne" a postavit se za sebe.
Hranice jsou účinné pouze tehdy, pokud je důsledně dodržujete. V opačném případě můžete opět sklouznout k povolování, což může situaci ještě zhoršit. Učíte tím blízkého, že vaše slovo, ani hranice nemají hodnotu. Stanovujte tedy jen hranice, které jste schopni dodržovat i vy. (Např. vyhození " dospělého dítěte" z domova po porušení základních pravidel je pro velkou část matek dlouho nemyslitelné a neproveditelné).
V komunikaci s dospělým dítětem se závislostí je důležité udržovat zdravé hranice. Buďte jasná ohledně svých vlastních potřeb a hranic a nepodporujte chování, které by na vás nebo zbytek rodiny negativně ovlivňovalo.
Zdravé hranice je třeba nastavit pokud možno s lidmi, kterých se týkají. Funkční hranice nemají formu okamžitého ultimáta, ale postupného zavedení. Počítejte také s tím, že bude platnost hranic testována, ať vědomě nebo nevědomě.
Například 19. letý syn byl vyhozen ze školy, půl roku je u rodičů, hraje jen počítačové hry a hulí trávu. Hranice mohou být nastaveny tak, že si do dvou měsíců najde práci a následně se do čtvrt roku odstěhuje, pokud chce pokračovat v hulení. Pokud chce zůstat u rodičů a dodělat si školu, začne abstinovat a docházet ambulantně do léčby. Již v průběhu 2 měsíců dostává péči podle toho, co udělá pro domácnost např. Za úklid bytu a venčení psa má jídlo a vyprané oblečení. Když dohodnuté práce neudělá přijde o jídlo nebo internet … (podle toho, co bylo na začátku dohodnuto. Když ani po 2 měsících nemá práci, je vystěhován na ubytovnu, kterou mu rodiče zaplatí na měsíc....
Naučte se říkat ne
Pro spoustu lidí to bývá velmi obtížné, protože nechtějí nikoho naštvat/ zklamat nebo se bojí, že tím zničí svůj vztah. Domnívají se, ať už si to uvědomují, nebo ne, že je ostatní mají rádi jen pro to, co jim mohou nabídnout, a proto musí vždy říkat ano. Je důležité pochopit, že to není pravda a že je nejen v pořádku, ale také nutné čas od času říci ne. Jsou chvíle, kdy je třeba zatlačit na pilu, a i když se na vás osoba, které jste právě řekli ne, trochu oboří, je to v pořádku. Naopak si vás nakonec díky NE blízký bude vážit ještě víc.
Co NEdělat, když někdo blízký pije/ bere
Když máte blízkou osobu, která je závislá, je důležité být opatrní, abyste nespadli do některých pastí, které by mohly situaci zhoršit. Následující jsou některé věci, které byste se měli vyvarovat:
Neignorujte problém
Přehlížení nebo ignorování problému závislosti není řešením. Pokud máte podezření nebo víte, že někdo z vašich blízkých je závislý, je důležité se s tímto faktem vypořádat a neskrývat hlavu v písku, ani nečekat, že se to samo vyřeší nebo že to "závislý" pochopí sám od sebe.
Nepřehánějte odsuzování
Nechovejte se k nim s pohrdáním nebo odsouzením. Kritizování, vyhrožování a ultimáta situaci jen zhorší. Rozlišujte v jádru dobrého člověka od jeho destruktivního chování. Závislost není projevem vady charakteru, ale většinou kombinací různých vnějších a vnitřních obtíží a ne-řešení, i proto je užitečné a přínosnější zacházet se závislým s empatií a porozuměním. To neznamená, že pít a brát drogy je v pořádku.
Nenechte se vtáhnout do jejich destruktivního chování
Někdy se lidé se závislostí mohou dostat do nebezpečných situací nebo se mohou chovat destruktivně. Snažte se nedovolit, aby vás nebo vaši rodinu vtáhli do těchto chování nebo situací. Nebudete mít pak sílu ani chuť, až vaši pomoc budou skutečně potřebovat na cestě do "nezávislosti".
Nejednejte z role zachránce/ spasitele
Může být snadné si myslet, že můžete závislého člověka "zachránit" nebo vyřešit jejich problémy. Skutečnost je ale taková, že člověk může překonat závislost pouze sám za sebe, byť podpora blízkých je klíčová.
Nepodporujte jejich pití/ braní
I když je to obtížné, nedávejte jim finanční nebo jinou podporu (splácení jejich dluhů, zahlazování jejich průšvihů apod.), která by mohla být živit jejich závislosti. To zpravidla jen prodlužuje trvání jejich problému a mívá to negativní dopad na vaše vztahy.
Nekupujte ani nenabízejte drogy nebo alkohol zneužívajícímu.
Neomlouvejte a nezakrývejte jejich chování (absence v práci apod.)
Nedávejte ani nepůjčujte jim peníze.
Nezachraňujte je před právními a finančními důsledky jejich chování.
Nedovolte, aby vás jejich závislost ovládla
Péče o závislou osobu může být emocionálně, fyzicky i finančně náročná. Buďte obezřetní, abyste se postarali o sebe a zbytek rodiny a nenechali se příliš vyčerpat, i když vám vaše srdce role rodiče/ partnera říká opak.
Nepřehlížejte potřeby ostatních členů rodiny a svoje
Závislost má tendenci na sebe strhávat většinu pozornosti v rodině. Je důležité poskytovat dostatek zdravé pozornosti i sobě samé a "neproblematickým" členům rodiny.
Nenahrazujte odbornou pomoc
Můžete nabídnout podporu a povzbudit je, aby vyhledali odbornou pomoc, ale nejste odborníkem na léčbu závislosti. Nevěřte, že svou podporou a láskou sami všechno vyřešíte. Odborník může poskytnout nezbytné nástroje a postupy k léčbě závislosti.
Pokud máte pocit, že nevíte, jak se situací vyrovnat, nebojte se vyhledat radu odborníků nebo se zapojte do podpůrné skupiny pro rodinné příslušníky. Důležité je udržovat zdravé hranice a pamatovat na to, že vy sám/sama nemůžete nést plnou odpovědnost za závislost druhé osoby.